пʼятниця, 11 березня 2016 р.

Путівник по Петергофу

Отже, наша мета - Петергоф. На ногах - зручне взуття, про всяк випадок одягаємося трохи тепліше, ніж в місті (з затоки часто дмуть холодні вітри). Якщо беремо з собою дитину, а погода дозволяє, то передбачимо його "купання" в фонтанах-вертушки - прихопимо зміну одягу. Любителям погодувати з рук білочок, синичок, качечок можна запастися відповідними частуваннями. Уточнюємо ще раз режим роботи парку фонтанів і в путь!
Починаємо нашу самостійну екскурсію з Верхнього саду. Вхід до нього безкоштовний. Потрапити туди можна або від Великого палацу (з вул. Правленскої або вул. Розвідної) або через головні ворота з Санкт-Петербурзького проспекту.
Верхній сад розкинувся перед південним фасадом Великого палацу на території в 15 гектарів. Він має урочисто-парадний характер.
 Планування саду було виконане за ескізами Петра I в суворій відповідності з законами симетрії, як це і було прийнято в регулярних садах того часу.
Водна декорація Верхнього саду складається з п'яти фонтанів.

Композиція Верхнього саду вторить архітектурним членуванням Великого палацу. На центральній осі саду, що збігається з центральною віссю палацу, розташовані три фонтани: "Межеумний", "Нептун" і "Дубовий". Два інших фонтана знаходяться в квадратних ставках навпроти бічних флігелів палацу - Гербового і Церковного.

На самому початку шляху від воріт Верхнього саду розташований фонтан "Межеумний" (№ 1). Його бассейн є круглою чашою діаметром 30 метрів, виконану зі світлого доломіту. Центром композиції є дракон, оточений чотирма дельфінами, що граються. Мало хто знає, що ця скульптурна група являє собою лише частину від загального задуму, виконаного в 1737 році Б.К. Растреллі. За проектом великого скульптора в центрі композиції була встановлена ​​фігура Персея на коні з головою Медузи в руках, який захищав Андромеду від дракона, а навколо них розташовувалися фігури дельфінів.
Скульптурна група алегорично символізувала перемогу Росії над шведами. Скульптурні прикраси фонтану "Межеумний" змінювалися кілька разів за історію його існування, що знайшло відображення в його назві - "Межеумний" ("невизначений").





















Наступний за "Межеумний" знаходиться фонтан "Нептун" - один з найбільших водометів Петергофа, який поступається за скульптурному оздобленню лише Великому каскаду Нижнього парку. Фонтан "Нептун" - основна домінанта в композиції Верхнього саду Петергофа. Цікаво, що скульптурна група "Нептуна" була виконана в 1650-1660 роках для "фонтану світу" в честь закінчення війни між Німеччиною і Швецією, але через відсутність фінансування фонтан так і не був побудований, а скульптура пролежала на складі до кінця 18 століття, поки не була куплена Павлом I і віддана в Петергоф.
Фігурний басейн фонтану "Нептун" представляє собою чашу довжиною 9Фонтан Нептун, фото2 метра, Петергоф Петродворец, фонтан Нептуншіріной 33 метра. На триярусному постаменті височить бронзова фігура бога морів - Нептуна. Постамент оздоблено маскаронами і гербами міста Нюрнберга. Там же ми бачимо фігури морських коней, тритонів, наяд і хлопчиків, що поганяють дельфінів.

Всього близько 40 великих фігур і дрібних деталей, виконаних з великою майстерністю. На південній стороні басейну - мармуровий каскад, прикрашений бронзовою статуєю Аполлона Бельведерського, що дає назву каскадФонтан Нептуну - Фонтан Нептункаскад Аполлона. Під час Великої Вітчизняної війни фонтан "Нептун" спіткала та ж доля, що і багато інших шедеврів палацово-паркового мистецтва - скульптури були демонтовані і вивезені до Німеччини, де вони були знайдені в 1947 році і повернуті в Петергоф на колишнє місце.


Перед центральною частиною Великого палацу розташований фонтан "Дубовий". Конфігурація і розміри цього басейну, викладеного світлими і темними гранітними плитами, точно збігаються з басейном фонтану "Межеумний". Центром композиції фонтану "Дубовий" є мармурова скульптура Амура, що височіє на туфовій гірці, що розходиться шістьма променями.




На кожному промені вміщено бронзовий дельфін. Спочатку в 1735 році в центрі було встановлено свинцеве дерево (дуб, перенесений в наслідок в Нижній парк), три тритона і шість дельфінів, виконані скульптором Б.К. Растреллі. Декор фонтану неодноразово змінювався, але його назва збереглася незмінною до наших днів - "Дубовий".

Неподалік від "Дубового" фонтану симетрично розташовані мармурові статуї міфологічних покровителів природи - Зефіру, Флори, Помони і Вертумна. Вони були виконані в 1757 році скульптором А. Бонацці в Падуї.




Струмені ще двох фонтанів б'ють з петровських квадратних ставків, які призначалися для накопичення води, що подавалася в Великий каскад Ніжнего саду. Бассейни квадратних ставків були прикрашені бронзовими дельфінами і мармуровими фігурами Аполлона (№ 5) і Венери Италийской (№ 4).

Верхній сад особливо добре виглядає з вікон або з балкона Великого палацу.









Продовження  ТУТ







Немає коментарів: