субота, 13 вересня 2014 р.

Архітектура

 Архітектура чи зодчество мистецтво проектування і спорудження будівель, а також самі споруди.
Архітектор – в перекладі означає головний будівничий
Вітрувій висунув три вимоги до архітектурних споруд, це: міцність, краса та корисність
В залежності від задіяного простору архітектура поділяється на такі види:
Об’ємна – конструкція одного об’єму.
Комплексна – кілька будівельних споруд, об’єднаних спільними ознаками (зовнішніми і за призначенням).
Містобудівельна - планування вулиць, кварталів, мікрорайонів, тощо.
Ландшафтна - планування місцевості навколо споруд, парків, скверів, площ і т.п.
В залежності від призначення архітектурні споруди діляться на такі види:
1.                      Житлова.
2.                      Громадська.
3.                      Промислова (індустріальна).
4.                      Культова.
       Твори архітектури вимагають поступового огляду зсередини та ззовні. Низькі або високі двері, великі або маленькі вікна, камяні або деревяні стіни та інші елементи створюють архітектуру як злиття різних звуків створюють музику. У цих двох мистецтв багато спільного. Недарма архітектуру називають - застигла музика.
         Не слід плутати поняття «будівництво» і «архітектура» – це не одне й те саме. Один з найвідоміших архітекторів ХХ ст. Ле Корбюзьє сказав: «Ви використовуєте як будівельний матеріал камінь, дерево або бетон, ви зводите з нього будинки або палаци. Це є будівництво. Та раптом ви зворушили моє серце, і мені стало добре. Я в захопленні вигукую: «Як гарно!» – це вже архітектура.
Архітектура стародавнього світу представлені мегалітичними спорудами кам’яного та початку бронзового віку (в перекладі з грецької «мега» величезний, «літос» – камінь).

Найдавніші й найпростіші мегалітичні споруди – це менгіри – необроблений камінь форми, встановлений вертикально, пізніше з’явились статуї – менгіри які схематично нагадували людську постать. Менгіри зустрічаються скрізь у Європі (найбільше в Англії, Шотландії, Ірландії, Франції)







Дольмен – більш складний за будовою мегалітичний пам’ятник декілька стоячих каменів, накритих зверху великою кам’яною плитою; вони найчастіше служили місцем поховання (багато дольменів зустрічається в Англії, Іспанії)










Кромлех - споруда для культових відправ. Зустрічаються в Північній Європі. Є і на Україні, на острові Хортиця на Дніпрі.
Кам’яна Могила знаходиться у долині річки Молочної поблизу Мелітополя у Запорізькій области Украины. 

Має 87 гротів та печер, в 65 з яких збереглися тисячі петрогліфів (с грец. – «різьблення по каменю») — малюнків та символів (від XXIV-XXII тис.до н.э. до X-XII ст).
Ні у самій Кам'яній Могилі, ні в безпосередній близькості від неї не виявлено людських поселень, які можна пов'язати з пам'ятником. На підставі цього, дослідники роблять вивід, що Кам'яна Могила використовувалася виключно в культових цілях, як святилищі. 
Окрім цього, практично всі зображення Кам'яної Могили нанесені на внутрішні поверхні кам'яних глиб, і їх можна спостерігати лише проникаючи всередину гротів, лазів і печер, що також свідчить про їх сакральність, що передбачалася.







Стоунхендж. Знаходиться на Солсберійській рівнині у Великобританії, в перекладі означає Нависаючі Камені, про нього існує багато легенд: але в ХVІІ-ХVІІІ ст. походження Стоунхенджу стали пов’язувати з друїдами – служителями давньої таємничої релігії, які правили в Британії ще до того, як її захопили римляни.
Сучасні археологи стверджують: будівництво Стоунхенджу почалося ще в кам’яному віці і мало декілька етапів, основні споруди були зведені в період 1900-1600 рр. до н.е.

Стоунхенджу – це величезний прилад для спостереження за небесними тілами: якщо стати в центр кола в день літнього сонцестояння, то в проміжку видно, як сонце з’являється з-за обрію, це була прадавня обсерваторія і, можливо, ще й місце поховання (про це свідчать обгорілі людські кістки, знайдені в деяких ямках).
Будівництво було завершене близько 1500 р. до н.е. на початку епохи бронзи.



Архітектура Давнього Сходу.
Єгипет.
Найвідоміші пам’ятники – Великі піраміди які давні греки вважали першим з див світу. Першу піраміду збудував на початку ІІІ тис. до н.е. архітектор Інхотеп – міністр засновника Третьої династії фараона Джосера. Ця піраміда була ступінчатою, ніби складалась з 5 ярусів різного розміру поставлених один на один. Висота була 30м.



Піраміди з гладенькими стінами з’явились під час правління фараонів Четвертої династії: спочатку їх розміри були невеликі, згодом були збудовані три великі піраміди фараонами Хеопсу, Хефрену, Мікерину. Висота найвищої Хеопса дорівнює 147 м.







Карнак

Луксор. Храм Амон Ра
Давньоєгипетські храми, як правило, являють собою низку перистильних двориків (тобто двориків, з усіх боків оточених колонами). Вони розташовані один за одним уздовж єдиної осі симетрії. Один з найвідоміших – храм Амона в Луксорі, храм Амону-Ра в Фівах (Карнак).
Храм в Карнаці










Важлива деталь – численні кам’яні колони виконані у вигляді лотосів, пальми або пучків очерету. Ще одна, більше відома до речі деталь – численні статуї – сфінкси, фантастичні кам’яні істоти з головою людини і тілом лева. Найбільший сфінкс зображує імператора.
















Месопотамія. В Месопотамії будівництво розвинулось, оскільки це були річкові цивілізації, каміння бракувало, натомість було багато глини – тому майстри Давнього Дворіччя стали першими в світі архітекторами, що працювали переважно з цеглою; використовували переважно необпалену цеглу (дерево, необхідне для вогню і обпалення теж було в дефіциті). Крім того в будівництві широко застосовували асфальт (він теж затримував вологу)і суміш на зразок цементу: асфальт змішаний з глиною (для скріплення цегли).
Зікурат – теж піраміда, але уступчаста з кількох ярусів; в них не було внутрішніх камер. Храм, присвячений божеству ставили на верхівці. Знизу зікурат на 2/3 обкладали чорною цеглою, верхню третину робили червоною, храм – блакитним з золотом (в населення зікурат був моделлю всесвіту - чорний ярус – підземний світ людей, блакитно-золотий храм на верхівці - символ небесного світу богів)
Найбільшим був зікурат у Вавилоні, його вважають прототипом біблійської Вавилонської вежі.



До нашого часу збереглася брама Іштар та Дорога процесії, оточена зубцюватими стінами.







Стародавня Греція. В стародавній Греції сформувались власні архітектурні традиції, які широко застосовувались протягом історії людства, до них звертаються і в сучасному будівництві; в містах України і світу збереглось багато архітектурних споруд в стилі класицизм і неокласицизм, оздобленням яких послужили архітектурні ордери античної Греції. Слово ордер – означає стрій, порядок.
Стародавня Греція подарувала архітектурі 3 архітектурні ордери: доричний, іонічний та коринфський (демонстрування їх зображень, визначення відмінностей). 
Архітектурні пам’ятки доричного ордеру: Парфенон, храм Зевса в Олімпії,
іонічного ордеру: храм Артеміди в Ефесі (ІІ чудо світу), храм Ніки в Акрополі Афінському,
коринфського: храм Аполлона в Сиді.

Каріатиди
Іноді греки застосовували колони у вигляді людських фігур: чоловічі фігури – колони називались атланти, жіночі – каріатиди.
Після занепаду Стародавньої Греції і її завоювання Римом архітектурні традиції продовжила Римська імперія .


Немає коментарів: